ТУЛГАР ТӨРИЙН 2226, ИХ МОНГОЛ УЛСЫН 811, АРДЫН ХУВЬСГАЛЫН 96 ЖИЛИЙН ОЙ, ҮНДЭСНИЙ ИХ БАЯР НААДМЫН ХӨТӨЛБӨР

Нэмэгдсэн: 2017-07-04

ТУЛГАР ТӨРИЙН 2226, ИХ МОНГОЛ УЛСЫН 811,  

АРДЫН ХУВЬСГАЛЫН 96 ЖИЛИЙН ОЙ, ҮНДЭСНИЙ ИХ БАЯР НААДМЫН  ХӨТӨЛБӨР

7 дугаар сарын 7. Баасан

9.00-19.00 Урианхай сурын харваа          /Сурын талбайд/


7 дугаар сарын 8.Бямба

9. 00-18.00 Буриад сурын харваа          /Сурын талбайд/


7 дугаар сарын 9. Ням

9. 00-19.00 Хүүхдийн сурын харваа          /Сурын талбайд/


7 дугаар сарын 10. Даваа

8.00-11.00 Хязаалан насны морьдын уралдаан          /Хүй долоон худагт/ 

08.00 Шагайн харвааны хэсгийн харваа          /Шагайн асарт/

10.00 Төрийн далбааны өдөрт зориулсан  хүндэтгэлийн ажиллагаа, цэргийн ёслолын жагсаал          /Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд/

10.30   Үндэсний сурын хана харвааны эхэн өрөг          /Сурын талбайд/

11:00-  “Монголын сайхан орон” шилдэг бүтээлийн үзэсгэлэн          /Монголын Уран зургийн галерейд/

13.00-13.30 Жанжин Д.Сүхбаатарын хөшөөнд цэцэг өргөх, Их эзэн Чингис хааны хөшөөнд хүндэтгэл үзүүлэх ёслол          /Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд/

14.00 Дээлтэй Монгол наадам          /Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд/

14.00-16.20 Шүдлэн  насны морьдын уралдаан          /Хүй долоон худагт/

14.30-18.30 Үндэсний сурын хана харвааны дунд өрөг          /Сурын талбайд/

15.00, 18.00  Тулгар төрийн 2226, Их Монгол улсын 811,  Ардын хувьсгалын 96 жилийн ой, Үндэсний их баяр наадмын Төрийн хүндэтгэлийн  концерт                                                /Нийслэлийн Соёлын төв өргөөнд/

20.00 Монгол Улсын Төрийн  тугийг цэнгүүлэх ёслол          /Төрийн ордон, Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд/

21.00 “Үндэсний бахархал” урлагийн тоглолт          /Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд/


7 дугаар сарын 11. Мягмар

8.00-11.40 Азарганы уралдаан          /Хүй долоон худагт/

08.00  Шагайн харвааны хагас шигшээ харваа          /Шагайн асарт/

09.30 Монгол Улсын Төрийн тугийг ордноос Төв цэнгэлдэх хүрээлэн  рүү залах  ёслол.  /тусгай хөтөлбөрөөр/

11.00 Монгол Улсын Төрийн тугийг Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд залах ёслолын ажиллагаа. 

11.10 Тулгар төрийн 2226, Их монгол улсын 811,  Ардын хувьсгалын 96 жилийн ой, Үндэсний их баяр наадмын ажиллагааг Монгол Улсын Ерөнхийлөгч нээж, Монгол Улсын Төрийн туганд хүндэтгэл үзүүлнэ.           /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

11.20 Yндэсний их баяр наадмын нээлтийн ажиллагаа /тусгай хөтөлбөрөөр/          Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд

11.30 Шагайн харвааны тэмцээний нээлтийн ажиллагаа          /Шагайн асарт/

12.30  Шагайн харвааны хагас шигшээ харваа           /Шагайн асарт/

13.00-17.00   Хүчит бөхийн барилдааны нэгийн даваа          /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

13.00-16.00 Хүүхдийн барилдааны нэгийн даваа          /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

13.30-14.00  Үндэсний сурын нэгдсэн үзүүлэх харваа          /Сурын талбайд/

14.00 Хүй долоон худгийн  наадмын нээлтийн ажиллагаа /тусгай хөтөлбөрөөр/           Хүй долоон худагт

14.00-17.00   Их насны морьдын уралдаан           /Хүй долоон худагт/ 

14.30-16.30  Үндэсний сурын  хана харвааны адаг өрөг           /Сурын талбайд/

16.20-18.00 Хүүхдийн барилдааны хоёрын даваа          /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

16.30-20.00  Үндэсний сурын  хасаа харвааны эхэн өрөг          /Сурын талбайд/

17.10-20.00  Хүчит бөхийн  барилдааны хоёрын даваа         /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

21.00-23.00 “Улаанбаатарын үдэш” цэнгүүн          /Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд/

23.00 Баяр наадмын ёслолын буудлага          /Жанжин Д.Сүхбаатарын талбай, Баянхошуу, Маахуур толгой, 7-н буудал орчим/


7 дугаар сарын 12. Лхагва

07.00-9.20 Соёолон насны морьдын уралдаан          /Хүй долоон худагт/

08.00  Шагайн харвааны  шигшээ харваа          /Шагайн асарт/

08.00-12.00 Үндэсний сурын хасаа харвааны  дунд өрөг         /Сурын талбайд/

9.00-11.00 Хүчит бөхийн барилдааны гурвын даваа             /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

10.00-11.00 Хүүхдийн барилдааны гурвын даваа                   /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

10.30-12.30 Дааганы уралдаан                   /Хүй долоон худагт/

11.20-12.40  Хүчит бөхийн барилдааны дөрвийн даваа          /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

11.20-12.40 Хүүхдийн барилдааны дөрвийн даваа                /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

12.00-13.40 Үндэсний сурын хасаа харвааны  адаг өрөг         /Сурын талбайд/

13.00 Шагай харвааны  харваачдад шагнал гардуулах ёслол               /Шагайн асарт/

13.40-14.00 Үндэсний сурын түрүү тодруулах шилдэг 8 харваачийн харваа         /Сурын талбайд/

14.30-15.10 Хүчит бөхийн барилдааны тавын даваа              /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

15.20-15.30 Монгол Улсын Ерөнхийлөгч үндэсний сур, шагайн харваанд түрүүлсэн харваачдад шагнал гардуулна. Улсын цолны болзол хангасан сурын харваачдад цол олгож, үнэмлэх, энгэрийн тэмдэг гардуулна.           /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

15.40-16.20  Хүчит бөхийн барилдааны зургаагийн даваа            /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

15.20-16.00 Хүүхдийн барилдааны тавын даваа                    /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

16.10-16.40   Түрүүлж, айрагдсан морьдын цол дуудаж, шагнал гардуулна. Монгол Улсын Ерөнхийлөгч хурдан морь унаач хүүхдүүдэд бэлэг гардуулна. 

                      /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

16.40-17.10 Хүүхдийн барилдааны зургаагийн даваа             /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

16.40-17.20   Хүчит бөхийн барилдааны долоогийн даваа          /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

17.30-17.40 Монгол Улсын Ерөнхийлөгч “Улсын начин”, “Улсын харцага” цолны болзол хангасан  бөхчүүдэд цол олгож, үнэмлэх, энгэрийн тэмдэг гардуулна.                                /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

17.50-18.40 Хүчит бөхийн барилдааны наймын даваа           /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

18.30-19.00 Хүүхдийн барилдааны долоогийн даваа             /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

19.10-19.20  Монгол Улсын Ерөнхийлөгч “Улсын заан” цолны болзол хангасан бөхчүүдэд цол олгож, үнэмлэх, энгэрийн тэмдэг гардуулна

                     /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

19.20-19.50  Хүчит бөхийн барилдааны  есийн даваа            /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

19.50-20.00  Монгол Улсын Ерөнхийлөгч үндэсний их баяр наадмын хүчит бөхийн барилдаанд  түрүүлж, үзүүрлэсэн бөхчүүдэд цол олгож, үнэмлэх, энгэрийн тэмдэг, шагнал гардуулна.                     /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

20.00 Тулгар төрийн 2226, Их монгол улсын 811,  Ардын хувьсгалын 96 жилийн ой, Үндэсний их баяр наадмын хаалтын ажиллагааг Монгол Улсын Ерөнхийлөгч хаана.          /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/

20.10 Үндэсний их баяр наадмын хаалтын ажиллагаа, Монгол Улсын Төрийн тугийг Төв цэнгэлдэх хүрээлэнгээс Төрийн ордон руу залах  ёслол. /тусгай хөтөлбөрөөр/


УЯАЧДЫН НААДМЫН ХӨТӨЛБӨР

7 дугаар сарын 13. Пүрэв. /Хүй долоон худаг/ 

7.00-9.20    Эрлийз хурдан морьдын дээд нас буюу азарга, их нас, соёолон  морьдын уралдаан 

10.00-14.00 Жороо морины тойргийн уралдаан

10.30-12.30  Эрлийз хурдан морьдын дунд нас буюу шүдлэн, хязаалан  морьдын уралдаан

13.00-13.05 Үндэсний их баяр наадмыг зохион байгуулах хорооны дарга, Монгол Улсын Шадар сайд У.Хүрэлсүх уяачдын наадмыг нээнэ.

13.05-13.20 Уяачдын наадмын нээлтэд зориулсан урлагийн тоглолт /тусгай хөтөлбөрөөр/

13.20-14.20 Хүчит бөхийн барилдааны нэгийн даваа

13.30-15.30 Эрлийз хурдан морьдын бага нас буюу дааганы уралдаан

14.20-14.30 Үндэсний их баяр наадамд түрүүлсэн, үзүүрлэсэн, шөвгөрсөн бөхчүүдэд бай шагнал, цолны чимэг хүртсэн бөхчүүдэд үнэмлэх гардуулна.

14.30-15.20 Хүчит бөхийн барилдааны хоёрын даваа

15.20-15.30 Урлагийн тоглолт 

15.30-16.30  Хүчит бөхийн барилдааны гурав, дөрвийн даваа

16.30-16.40 Урлагийн тоглолт 

16.40-17.00 Хүчит бөхийн барилдааны тавын даваа

17.00-17.30 Түрүүлж, айрагдсан морьдын цол дуудаж, шагнал гардуулна.  

17.00-17.50 Хүчит бөхийн барилдааны зургаагийн  даваа

17.50-18.20 Хүчит бөхийн барилдааны долоогийн  даваа

18.20-18.40 Хүчит бөхийн барилдаанд түрүүлсэн, үзүүрлэсэн, шөвгөрсөн бөхчүүдэд шагнал гардуулна.

18.40 Хурдан морины салбар хорооны дарга Х.Батбилэг уяачдын наадмыг хаана.


ТУЛГАР ТӨРИЙН 2226, ИХ МОНГОЛ УЛСЫН 811,  АРДЫН ХУВЬСГАЛЫН 96 ЖИЛИЙН ОЙ, ҮНДЭСНИЙ ИХ БАЯР НААДМЫН  СОЁЛ УРЛАГИЙН ҮЗВЭР, ҮЙЛЧИЛГЭЭНИЙ ХӨТӨЛБӨР

/Хүй долоон худаг/

07 дугаар сарын 11-нд

16.00-19.00  Холч морьдын уралдаан 


07 дугаар сарын 10-13-ны өдрүүдэд

10.00-18.00  “Сэрсэн тал” Соёлын наадам /тусгай хөтөлбөрөөр/


07 дугаар сарын 11-нд

14.50-15.20 “Морьтон Монголчууд” морин спортын үзүүлэх тоглолт, цирк болон сонгомол морьдын үзүүлбэр


07 дугаар сарын 11-нд

14.00 Хүй долоон худгийн наадмын нээлтийн ажиллагаа


07 дугаар сарын 12-нд

07.50-08.20 “Морьтон Монголчууд” морин спортын үзүүлэх тоглолт, цирк болон сонгомол морьдын үзүүлбэр


07 дугаар сарын 12-нд

08.30-09.00 Шүхрийн спортын буултын үзүүлбэр


07 дугаар сарын 13-нд

11.40-12.10 “Морьтон Монголчууд” морин спортын үзүүлэх тоглолт, цирк болон сонгомол морьдын үзүүлбэр


07 дугаар сарын 13-нд  

07.00-18.40   “Уяачдын наадам” /тусгай хөтөлбөрөөр/


/Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд/ 

07 дугаар сарын 10-нд  

14:00 “Дээлтэй монгол” наадам

 

07 дугаар сарын 10-нд  

21:00 “Үндэсний бахархал” урлагийн тоглолт


07 дугаар сарын 11-нд 

21:00 “Улаанбаатарын үдэш” цэнгүүн


/Улсын дуурь бүжгийн эрдмийн театр/

07 дугаар сарын 05-15-нд 

17:00 Б.Дамдинсүрэн “Учиртай гурван толгой” дуурь

А.Адан “Жизель” балет

 Г.Доницетти “Лучи ди Ламмермур” дуурь 

Ф.Херольд “Дэггүй Лиз” балет 

21.00 “Best of Classics Open air” задгай талбайд


/Үндэсний урлагийн их театр/

07 дугаар сарын 05-09, 12-15-нд

10.00-18.00  “Дэлхийд гайхагдсан үндэсний урлаг” 


07 дугаар сарын 11-нд 

14.00, 16.00  “Дэлхийд гайхагдсан үндэсний урлаг” тусгай тоглолт 


07 дугаар сарын 12-нд 

20.45  “Наадмын үдэш” Үндэсний Их Найрал Хөгжмийн концерт 


/Улсын филармони/

07 дугаар сарын 11-нд 

19.00 “Монголын сайхан орон” Морин хуурын чуулгын тоглолт


/Хүүхэлдэйн театр/

07 дугаар сарын 07-нд 

18.00 “Мял богдын намтар” жүжгийн цомнол


07 дугаар сарын 13-нд 

14.00 “Болдоггүй бор өвгөн” жүжиг


/Түмэн эх чуулга/

07 дугаар сарын 05-15-нд

16.00, 18.00 “Монголын гайхамшигт урлаг” үндсэний язгуур урлагийн тоглолт


/Улаанбаатар чуулга/

07 дугаар сарын 06, 13-нд

18.00 Ардын урлагийн тоглолт


/Монголын Уран зургийн галерей/

07 дугаар сарын 05-наас 10-ны өдрүүдэд

09:00-18:00  Монгол Солонгосын уран бүтээлчдийн хамтарсан үзэсгэлэн 

 Модерн, австракт баримал, уран зургийн үзэсгэлэн

 Зураасан зургийн “Аж байдал” сэдэвчилсэн үзэсгэлэн

 

/Монголын үндэсний музей/

07 дугаар сарын 07-ноос 15-ны өдрүүдэд

09:00-19:00 “Монголын уламжлалт гар урлал” үзэсгэлэн.


07 дугаар сарын 10-нд

10:00  “Алтан соёмбо” боловсролын хөтөлбөр


/Богд хааны ордон музей/

07 дугаар сарын 01-нээс 20-ны өдрүүдэд

09:00-19:00 “Эд мөрийн барилдлага: Хаанс Лэдэрийн мөрөөр” үзэсгэлэн.

 

/Дүрслэх урлагийн музей/

07 дугаар сарын 08, 09-нд

09:00-18:00 Японы цаасан урлагийн үзэсгэлэн


07 дугаар сарын 07-15-нд

09:00-18:00 “Бие даасан үзэсгэлэн” А.Содномцэвэл


07 дугаар сарын 16-20-нд

09:00-18:00 “Эсгий урлал” Д.Майра


/Чойжин ламын сүм музей/

07 дугаар сарын 08-15-нд

09:00-19:30 Өөрийн сан хөмрөгийн үзвэрээр үйлчилнэ


/Тэнгис кино театр/

Өдөр бүр

12.00-23.30 “Лизинг” МУСК                      

“Хуримын даашинзтай бүсгүй” МУСК   

“Хоёр ертөнц” МУСК                                                          

 “Трансформерс” Сүүлчийн баатар

 Despicable me 3

 Хүн аалз

 War for the Planet of the apes

 Wonder woman

 The Mummy

 Карибын тэнгисийн дээрэмчин 


/Гэгээнтэн интертаймент/

Өдөр бүр

11.00-24.00 “Чингисийн хүүхдүүд” МУСК

 Despicable me 3

 Spider Man: Home coming 

 

/Хүннү молл/

Өдөр бүр

11.00-22.00 “Чингисийн хүүхдүүд” МУСК 

Despicable me 3

Spider Man: Home coming 

War for the Planet of the apes 

“Трансформерс” Сүүлчийн баатар

 The Mummy 


/Соёмбо кино театр/

Өдөр бүр

12.00-23.30 “Маргад эрдэнийн орноор аялсан нь” МУСК 

“Түцний охид” МУСК

“Дурлах санал” МУСК 

“Хоёр ертөнц” МУСК

“Хуримын даашинзтай бүсгүй” МУСК


-------------о0о----------

7 дугаар сарын 7. Баасан
9.00-19.00 Урианхай сурын харваа              /Сурын талбайд/

7 дугаар сарын 8.Бямба
9. 00-18.00 Буриад сурын харваа           /Сурын талбайд/

7 дугаар сарын 9. Ням
9. 00-19.00 Хүүхдийн сурын харваа                    /Сурын талбайд/

7 дугаар сарын 10. Даваа
8.00-11.00  Хязаалан насны морьдын уралдаан                   /Хүй долоон худагт/ 
08.00 Шагайн харвааны хэсгийн харваа.                    /Шагайн асарт/
10.00 Төрийн далбааны өдөрт зориулсан  хүндэтгэлийн ажиллагаа, цэргийн ёслолын жагсаал                    /Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд/
10.30 Үндэсний сурын хана харвааны эхэн өрөг                /Сурын талбайд/
11:00-  “Монголын сайхан орон” шилдэг бүтээлийн үзэсгэлэн              /Монголын Уран зургийн галерейд/
13.00-13.30 Жанжин Д.Сүхбаатарын хөшөөнд цэцэг өргөх, Их эзэн Чингис хааны хөшөөнд хүндэтгэл үзүүлэх ёслол               /Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд/
14.00 Дээлтэй Монгол наадам                   /Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд/
14.00-16.20   Шүдлэн  насны морьдын уралдаан                  /Хүй долоон худагт/
14.30-18.30 Үндэсний сурын хана харвааны дунд өрөг                 /Сурын талбайд/
15.00, 18.00  Тулгар төрийн 2226, Их Монгол улсын 811,  Ардын хувьсгалын 96 жилийн ой, Үндэсний их баяр наадмын Төрийн хүндэтгэлийн  концерт                                   /Нийслэлийн Соёлын төв өргөөнд/
20.00 Монгол Улсын Төрийн  тугийг цэнгүүлэх ёслол           /Төрийн ордон, Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд/
21.00 “Үндэсний бахархал” урлагийн тоглолт            /Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд/

7 дугаар сарын 11. Мягмар
8.00-11.40 Азарганы уралдаан                  /Хүй долоон худагт/
08.00  Шагайн харвааны хагас шигшээ харваа            /Шагайн асарт/
09.30 Монгол Улсын Төрийн тугийг ордноос Төв цэнгэлдэх хүрээлэн  рүү залах  ёслол.  /тусгай хөтөлбөрөөр/
11.00 Монгол Улсын Төрийн тугийг Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд залах ёслолын ажиллагаа. 
11.10 Тулгар төрийн 2226, Их монгол улсын 811,  Ардын хувьсгалын 96 жилийн ой, Үндэсний их баяр наадмын ажиллагааг Монгол Улсын Ерөнхийлөгч нээж, Монгол Улсын Төрийн туганд хүндэтгэл үзүүлнэ.              /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
11.20 Yндэсний их баяр наадмын нээлтийн ажиллагаа /тусгай хөтөлбөрөөр /                             /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
11.30 Шагайн харвааны тэмцээний нээлтийн ажиллагаа         /Шагайн асарт/
12.30  Шагайн харвааны хагас шигшээ харваа                /Шагайн асарт/
13.00-17.00   Хүчит бөхийн барилдааны нэгийн даваа           /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
13.00-16.00 Хүүхдийн барилдааны нэгийн даваа                  /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
13.30-14.00  Үндэсний сурын нэгдсэн үзүүлэх харваа                     /Сурын талбайд/
14.00 Хүй долоон худгийн  наадмын нээлтийн ажиллагаа /тусгай хөтөлбөрөөр /                     Хүй долоон худагт
 14.00-17.00   Их насны морьдын уралдаан                      /Хүй долоон худагт/ 
14.30-16.30  Үндэсний сурын  хана харвааны адаг өрөг                  /Сурын талбайд/
16.20-18.00 Хүүхдийн барилдааны хоёрын даваа                           /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
16.30-20.00  Үндэсний сурын  хасаа харвааны эхэн өрөг              /Сурын талбайд/
17.10-20.00  Хүчит бөхийн  барилдааны хоёрын даваа               /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
21.00-23.00 “Улаанбаатарын үдэш” цэнгүүн                  /Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд/
23.00 Баяр наадмын ёслолын буудлага                     /Жанжин Д.Сүхбаатарын талбай, Баянхошуу, Маахуур толгой, 7-н буудал орчим/

7 дугаар сарын 12. Лхагва
07.00-9.20    Соёолон насны морьдын уралдаан              /Хүй долоон худагт/
08.00  Шагайн харвааны  шигшээ харваа                       /Шагайн асарт/
08.00-12.00    Үндэсний сурын хасаа харвааны  дунд өрөг         /Сурын талбайд/
9.00-11.00    Хүчит бөхийн барилдааны гурвын даваа            /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
10.00-11.00 Хүүхдийн барилдааны гурвын даваа                   /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
10.30-12.30 Дааганы уралдаан                   /Хүй долоон худагт/
11.20-12.40  Хүчит бөхийн барилдааны дөрвийн даваа          /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
11.20-12.40 Хүүхдийн барилдааны дөрвийн даваа                /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
12.00-13.40 Үндэсний сурын хасаа харвааны  адаг өрөг          /Сурын талбайд/
13.00          Шагай харвааны  харваачдад шагнал гардуулах ёслол                /Шагайн асарт/
13.40-14.00 Үндэсний сурын түрүү тодруулах шилдэг 8 харваачийн харваа                /Сурын талбайд/
14.30-15.10 Хүчит бөхийн барилдааны тавын даваа              /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
15.20-15.30 Монгол Улсын Ерөнхийлөгч үндэсний сур, шагайн харваанд түрүүлсэн харваачдад шагнал гардуулна. Улсын цолны болзол хангасан сурын харваачдад цол олгож, үнэмлэх, энгэрийн тэмдэг гардуулна. 
                      /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
15.40-16.20   Хүчит бөхийн барилдааны зургаагийн даваа     /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
15.20-16.00 Хүүхдийн барилдааны тавын даваа                    /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
16.10-16.40   Түрүүлж, айрагдсан морьдын цол дуудаж, шагнал гардуулна. Монгол Улсын Ерөнхийлөгч хурдан морь унаач хүүхдүүдэд бэлэг гардуулна. 
                       /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
16.40-17.10 Хүүхдийн барилдааны зургаагийн даваа             /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
16.40-17.20   Хүчит бөхийн барилдааны долоогийн даваа      /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
17.30-17.40 Монгол Улсын Ерөнхийлөгч “Улсын начин”, “Улсын харцага” цолны болзол хангасан  бөхчүүдэд цол олгож, үнэмлэх, энгэрийн тэмдэг гардуулна.
                     /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
17.50-18.40 Хүчит бөхийн барилдааны наймын даваа            /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
18.30-19.00 Хүүхдийн барилдааны долоогийн даваа             /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
19.10-19.20  Монгол Улсын Ерөнхийлөгч “Улсын заан” цолны болзол хангасан бөхчүүдэд цол олгож, үнэмлэх, энгэрийн тэмдэг гардуулна
                     /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
19.20-19.50  Хүчит бөхийн барилдааны  есийн даваа           /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
19.50-20.00  Монгол Улсын Ерөнхийлөгч үндэсний их баяр наадмын хүчит бөхийн барилдаанд  түрүүлж, үзүүрлэсэн бөхчүүдэд цол олгож, үнэмлэх, энгэрийн тэмдэг, шагнал гардуулна.                               /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
20.00 Тулгар төрийн 2226, Их монгол улсын 811,  Ардын хувьсгалын 96 жилийн ой, Үндэсний их баяр наадмын хаалтын ажиллагааг Монгол Улсын Ерөнхийлөгч хаана.                             /Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд/
20.10      Үндэсний их баяр наадмын хаалтын ажиллагаа, Монгол Улсын Төрийн тугийг Төв цэнгэлдэх хүрээлэнгээс Төрийн ордон руу залах  ёслол. /тусгай хөтөлбөрөөр/

УЯАЧДЫН НААДМЫН ХӨТӨЛБӨР
7 дугаар сарын 13. Пүрэв. Хүй долоон худаг 
7.00-9.20    Эрлийз хурдан морьдын дээд нас буюу азарга, их нас, соёолон  морьдын уралдаан 
10.00-14.00 Жороо морины тойргийн уралдаан
10.30-12.30  Эрлийз хурдан морьдын дунд нас буюу шүдлэн, хязаалан  морьдын уралдаан
13.00-13.05 Үндэсний их баяр наадмыг зохион байгуулах хорооны дарга, Монгол Улсын Шадар сайд У.Хүрэлсүх уяачдын наадмыг нээнэ.
13.05-13.20 Уяачдын наадмын нээлтэд зориулсан урлагийн тоглолт /тусгай хөтөлбөрөөр/
13.20-14.20 Хүчит бөхийн барилдааны нэгийн даваа
13.30-15.30 Эрлийз хурдан морьдын бага нас буюу дааганы уралдаан
14.20-14.30 Үндэсний их баяр наадамд түрүүлсэн, үзүүрлэсэн, шөвгөрсөн бөхчүүдэд бай шагнал, цолны чимэг хүртсэн бөхчүүдэд үнэмлэх гардуулна.
14.30-15.20 Хүчит бөхийн барилдааны хоёрын даваа
15.20-15.30 Урлагийн тоглолт 
15.30-16.30  Хүчит бөхийн барилдааны гурав, дөрвийн даваа
16.30-16.40 Урлагийн тоглолт 
16.40-17.00 Хүчит бөхийн барилдааны тавын даваа
17.00-17.30 Түрүүлж, айрагдсан морьдын цол дуудаж, шагнал гардуулна.  
17.00-17.50 Хүчит бөхийн барилдааны зургаагийн  даваа
17.50-18.20 Хүчит бөхийн барилдааны долоогийн  даваа
18.20-18.40 Хүчит бөхийн барилдаанд түрүүлсэн, үзүүрлэсэн, шөвгөрсөн бөхчүүдэд шагнал гардуулна.
18.40 Хурдан морины салбар хорооны дарга Х.Батбилэг уяачдын наадмыг хаана.
ТУЛГАР ТӨРИЙН 2226, ИХ МОНГОЛ УЛСЫН 811,  АРДЫН ХУВЬСГАЛЫН 96 ЖИЛИЙН ОЙ, ҮНДЭСНИЙ ИХ БАЯР НААДМЫН  СОЁЛ УРЛАГИЙН ҮЗВЭР, ҮЙЛЧИЛГЭЭНИЙ ХӨТӨЛБӨР

Хүй долоон худаг
07 дугаар сарын 11-нд
16.00-19.00  Холч морьдын уралдаан 

07 дугаар сарын 10-13-ны өдрүүдэд
10.00-18.00  “Сэрсэн тал” Соёлын наадам /тусгай хөтөлбөрөөр/

07 дугаар сарын 11-нд
14.50-15.20 “Морьтон Монголчууд” морин спортын үзүүлэх тоглолт, цирк болон сонгомол морьдын үзүүлбэр

07 дугаар сарын 11-нд
14.00 Хүй долоон худгийн наадмын нээлтийн ажиллагаа

07 дугаар сарын 12-нд
07.50-08.20 “Морьтон Монголчууд” морин спортын үзүүлэх тоглолт, цирк болон сонгомол морьдын үзүүлбэр

07 дугаар сарын 12-нд
08.30-09.00 Шүхрийн спортын буултын үзүүлбэр

07 дугаар сарын 13-нд
11.40-12.10 “Морьтон Монголчууд” морин спортын үзүүлэх тоглолт, цирк болон сонгомол морьдын үзүүлбэр

07 дугаар сарын 13-нд  
07.00-18.40   “Уяачдын наадам” /тусгай хөтөлбөрөөр/

Жанжин Д.Сүхбаатарын талбайд   
07 дугаар сарын 10-нд  
14:00 “Дээлтэй монгол” наадам
 
07 дугаар сарын 10-нд  
21:00 “Үндэсний бахархал” урлагийн тоглолт

07 дугаар сарын 11-нд 
21:00 “Улаанбаатарын үдэш” цэнгүүн

Улсын дуурь бүжгийн эрдмийн театр
07 дугаар сарын 05-15-нд 
17:00 Б.Дамдинсүрэн “Учиртай гурван толгой” дуурь
А.Адан “Жизель” балет
 Г.Доницетти “Лучи ди Ламмермур” дуурь 
Ф.Херольд “Дэггүй Лиз” балет 
21.00 “Best of Classics Open air” задгай талбайд

Үндэсний урлагийн их театр
07 дугаар сарын 05-09, 12-15-нд
10.00-18.00  “Дэлхийд гайхагдсан үндэсний урлаг” 

07 дугаар сарын 11-нд 
14.00, 16.00  “Дэлхийд гайхагдсан үндэсний урлаг” тусгай тоглолт 

07 дугаар сарын 12-нд 
20.45  “Наадмын үдэш” Үндэсний Их Найрал Хөгжмийн концерт 

Улсын филармони
07 дугаар сарын 11-нд 
19.00 “Монголын сайхан орон” Морин хуурын чуулгын тоглолт

Хүүхэлдэйн театр
07 дугаар сарын 07-нд 
18.00 “Мял богдын намтар” жүжгийн цомнол

07 дугаар сарын 13-нд 
14.00 “Болдоггүй бор өвгөн” жүжиг

Түмэн эх чуулга
07 дугаар сарын 05-15-нд
16.00, 18.00 “Монголын гайхамшигт урлаг” үндсэний язгуур урлагийн тоглолт

Улаанбаатар чуулга
07 дугаар сарын 06, 13-нд
18.00 Ардын урлагийн тоглолт

Монголын Уран зургийн галерей
07 дугаар сарын 05-наас 10-ны өдрүүдэд
09:00-18:00  Монгол Солонгосын уран бүтээлчдийн хамтарсан үзэсгэлэн 
Модерн, австракт баримал, уран зургийн үзэсгэлэн
Зураасан зургийн “Аж байдал” сэдэвчилсэн үзэсгэлэн
 
Монголын үндэсний музей
07 дугаар сарын 07-ноос 15-ны өдрүүдэд
09:00-19:00 “Монголын уламжлалт гар урлал” үзэсгэлэн.

07 дугаар сарын 10-нд
10:00  “Алтан соёмбо” боловсролын хөтөлбөр

Богд хааны ордон музей
07 дугаар сарын 01-нээс 20-ны өдрүүдэд
09:00-19:00 “Эд мөрийн барилдлага: Хаанс Лэдэрийн мөрөөр” үзэсгэлэн.
 
Дүрслэх урлагийн музей
07 дугаар сарын 08, 09-нд
09:00-18:00 Японы цаасан урлагийн үзэсгэлэн

07 дугаар сарын 07-15-нд
09:00-18:00 “Бие даасан үзэсгэлэн” А.Содномцэвэл

07 дугаар сарын 16-20-нд
09:00-18:00 “Эсгий урлал” Д.Майра

Чойжин ламын сүм музей
07 дугаар сарын 08-15-нд
09:00-19:30 Өөрийн сан хөмрөгийн үзвэрээр үйлчилнэ

/Тэнгис кино театр/
Өдөр бүр
12.00-23.30 “Лизинг” МУСК                     
“Хуримын даашинзтай бүсгүй” МУСК   
“Хоёр ертөнц” МУСК                                                         
 “Трансформерс” Сүүлчийн баатар
 Despicable me 3
 Хүн аалз
 War for the Planet of the apes
 Wonder woman
 The Mummy
 Карибын тэнгисийн дээрэмчин 

 /Гэгээнтэн интертаймент/
Өдөр бүр
11.00-24.00 “Чингисийн хүүхдүүд” МУСК
 Despicable me 3
 Spider Man: Home coming 
 
/Хүннү молл/
Өдөр бүр
11.00-22.00 “Чингисийн хүүхдүүд” МУСК 
Despicable me 3
Spider Man: Home coming 
War for the Planet of the apes 
“Трансформерс” Сүүлчийн баатар
 The Mummy 
Соёмбо кино театр
Өдөр бүр
12.00-23.30 “Маргад эрдэнийн орноор аялсан нь” МУСК 
“Түцний охид” МУСК
“Дурлах санал” МУСК 
“Хоёр ертөнц” МУСК
“Хуримын даашинзтай бүсгүй” МУСК

-------------о0о----------

Төрийн байгууллагуудын мэдээлэл